Európska energetická kríza je veľmi úzko naviazaná na klimatickú krízu. Ak sa nám teda podarí znížiť energetické náklady, odpovieme si tiež na otázku ako chrániť životné prostredie. V tomto článku sa sústredíme na novodobé tipy, ktoré nezruinujú vašu peňaženku a pomôžu vám ušetriť z dlhodobého hľadiska.
Ak sa chystáte alebo ste už začali stavať svoj nový domov, snažte sa brať ohľad na celkový projekt ako taký. Rodinný dom považujeme za komplex a súhru všetkých technológií použitých od hrubej stavby po technológie vykurovania, chladenia, dekoratívneho úžitku až po prostredie a jeho okolie. Pokiaľ teda chcete ušetriť celkové náklady za energiu, urobte svoje obydlie čo najviac praktickým a využiteľným v každom možnom ohľade. Spojenie logiky a ekologických riešení nemusí byť vôbec na škodu. Šetriť sa dá od úplného začiatku - už pri samotnom architektonickom návrhu, ktorý by mal reflektovať rodinu či obyvateľov domova. Na základe toho si viete vypočítať približný počet ľudí, ktorí ho budú obývať a k tomu prispôsobiť aj veľkosť priestorov z praktického a efektívneho hľadiska. Ak by ste rozlohu domu zbytočne navýšili, rátajte s oveľa väčšou spotrebou energií či nízkou efektivitou vykurovania. Vo všeobecnosti teda platí pravidlo stavby domu tak, že myslíte s perspektívou na niekoľko desiatok rokov dopredu.
Domy s takmer nulovou spotrebou energie vs. pasívne domy
Nízkoenergetické domy sú od januára 2021 minulosťou. Po novom je na Slovensku povolené stavať iba domy s takmer nulovou spotrebou energie. Pod touto definíciou chápeme celkovú spotrebu minutú na vykurovanie a prípravu teplej vody do 54 kWh/m2 za jeden rok - energetická trieda A0. Stále ale nehovoríme o pasívnych domoch. Ich spotreba sa na základe nemeckej klasifikácie pohybuje do maximálne 15 kWh/m2 za 1 rok. V rámci krajín západnej Európy hovoríme o viac-menej štandardných pravidlách pre stavbu domov. Slovenská Republika sa veľmi pomaly týmto štandardom približuje. V našej krajine je však trendom ušetriť na celkovej stavbe rodinného domu, kde nie vždy vieme kvôli svojpomocnej práci celkovú spotrebu vopred odhadnúť. V každom prípade je však pasívny dom jedinou možnosťou stavby do budúcna z hľadiska ekologickej i finančnej záťaže. Dôvodom je hlavne fakt, že všetky budovy sveta spolu zodpovedajú za minimálne 40% emisií skleníkových plynov za rok. A toto číslo má Európska Únia za cieľ znížiť, k čomu má prispieť každý členský štát.
Primárny zdroj energie ako základný faktor výšky energetickej spotreby
Pozrime sa najskôr na koncept vytvárania a spotreby energie v domácnostiach z užšieho uhla pohľadu. Primárnym faktorom ovplyvňujúcim výšku spotreby energie je základný zdroj jej príjmu, tak ako aj bočné zdroje. Každý zdroj má z hľadiska náročnosti na spotrebu a ekológiu priradený číselný koeficient. Výsledná energia je vypočítaná súčtom energií potrebných na vykurovanie a ohrev vody v jednotke Kilowatthodina za m2 (kWh/m2) a vynásobená koeficientom zdrojov príjmu. Najlepšou možnosťou je v tomto prípade jednoznačne fotovoltika, ktorej číselný koeficient je 0,0. Tesne za ňou sa ako zdroj energie nachádza kotol spaľujúci drevo (0,1), kotol na drevnú štiepku (0,15) a kotol na drevné pelety (0,2). Menej šetrným primárnym zdrojom energie je skvapalnený plyn s koeficientom 1,1. Okrem celkovej energetickej náročnosti sa plyn na Slovensku stal aj podstatne drahou záležitosťou. Najmenej výhodnou možnosťou sa z tohto hľadiska javí elektrina s koeficientom 2,2.
Ako fungujú pasívne domy?
Čo sa týka pasívnych domov, ich hlavnou myšlienkou je vytvárať si energiu a zdroj tepla čo najviac samostatne, a tým ušetriť celkové finančné náklady aj dopad na životné prostredie. Využíva najmä vnútorné zdroje a žiarenie slnka. Domácnosť a jej stabilná teplota je teda zabezpečovaná domácimi spotrebičmi, žiarovkami, TV obrazovkami, našim telesným teplom a Slnkom. Pri výstavbe daného typu domu nám teda vo veľkom pomáha prirodzené preslnenie zabezpečené orientáciou stavby na južnú stranu. Jedná sa teda o typ obydlia, ktorý zväčša nemá konvenčné vykurovanie.
1. Základom pri pasívnych domoch je špičková izolácia, pre ktorú sú typické okná s trojsklom či absolútna vzduchotesnosť. Pod absolútnou vzduchotesnosťou si predstavte úplné zabránenie únikov tepla cez termálne mosty.
2. Súčasťou je taktiež špeciálny ventilačný systém, vďaka ktorému sa vzduch v domove samovoľne obmieňa bez minimálnej straty tepla. Hovoríme o rekuperačnej jednotke, ktorá danú výmenu vzduchu umožňuje. Moderná technológia by mala zabezpečovať rekuperačnú účinnosť od 80% a vyššie.
3. Na pasívne domy sú tiež najmä v zime využívané tepelné čerpadlá slúžiace na ohrievanie nového vzduchu prichádzajúceho z vonku, no zároveň slúžia aj na chladenie či prípravu teplej vody. Vďaka projektu “Zelená domácnostiam” je k dispozícii dotácia na tepelné čerpadlo vo výške 3 400 Eur.
4. Na pasívne domy môžete tiež využiť solárny termálny kolektor, ktorý znižuje energetické náklady a záťaž na životné prostredie. Stredoslovenská energetika na svojom webe ponúka aj poradenstvo a energetickú kalkulačku na výpočet úspory. Na solárne panely môže byť poskytnutá dotácia až 1 750 Eur.
Dané opatrenia na postavenie pasívneho domu vás jednoznačne vyjdú o 5 až 15% viac ako štandardné postupy, no zaručia vám nemalú ušetrenú sumu peňazí v budúcnosti. Približný odhad energetickej náročnosti pasívneho domu sa pohybuje až o 90% nižšie ako pri klasickom rodinnom dome.
Ako sme už vyššie v článku spomínali, fotovoltické panely predstavujú číslo jedna spomedzi všetkých zdrojov energie. Ich číselný koeficient je 0,0. V pasívnych domoch sa zvyknú používať najmä tepelné čerpadlá. Keďže ale využívajú ako zdroj samotnú elektrinu, sú menej nezávislé ako fotovoltické panely. Tie fungujú na princípe tvorby elektrickej energie prostredníctvom získavania a premeny slnečného žiarenia. Ich aktivita je v prípadoch absencie slnka zabezpečená záložnými zdrojmi v podobe benzínového alebo dieselového generátora. Druhou variantou záložného zdroja je batéria na fotovoltiku, ktorá ukladá vytvorenú energiu zo slnka do batérie. Úložná kapacita je však časovo obmedzená (približne 5 dní). Dotácia na fotovoltiku je v súčasnosti 1 500 Eur.
Poznámka: Fotovoltika sa bežne kombinuje so samotným tepelným čerpadlom, kedy získate o level vyššiu samostatnosť pri tvorbe energie.
Vo väčšine domovov si celkovú spotrebu energie navyšujeme sami, a to úplne zbytočne. Stačí sa držať pár základných pravidiel a energia už nebude mať bezodné dno.
Náš tip: Naučte sa preto prať iba plnú práčku, vypínať neaktívne spotrebiče zo zásuvky, či zapínať len naplnenú umývačku riadu.
Plochá strecha v sebe nesie viacero výhod. Okrem moderného minimalistického dizajnu nám umožňuje priamo na nej vypestovať zeleň. Vďaka nej zabezpečujeme v okolí domova prirodzené udržiavanie vlhkosti a chladu. Tieto faktory následne bojujú proti prílišnému prehrievaniu domu v letných mesiacoch a tak aj okolitej klímy.
Spoznajte nové nehnuteľnosti hneď ako budú dostupné. Zašleme ich na váš mail a vy nezmeškáte tú vašu!