Investovanie do nehnuteľností vs. zlato, ETF fondy, akcie a iné formy investovania

26.11.2024

Investovanie je jedna veľká téma zahŕňajúca množstvo smerov, ktorými sa môžete uberať. Voľba vždy bola a vždy bude len a len na vás, s počiatočným prieskumom vám ale veľmi radi pomôžeme. V článku sa spolu pozrieme na najobľúbenejšie spôsoby zveľaďovania majetku investorov a taktiež na ich jednotlivé plusy a mínusy.

 

1. Investovanie do nehnuteľností

 

Začneme tým, čo je väčšine ľudí najbližšie - kúpa bytu či domu za účelom prenájmu. Úplne ten najvšeobecnejší pohľad nám povie, že investícia do nehnuteľností má v rámci dlhodobého hľadiska dobrú návratnosť. Prvotne je však potrebné dobre kúpiť a správne obdobie podržať v portfóliu.

 

Aby bola kúpa úspešná, musíme si položiť otázky ohľadom nasledovného

 

  • Cena samotnej nehnuteľnosti (vzhľadom na lokalitu, vek budovy, stav nehnuteľnosti).

  • Úrokové percento (koľko bude mesačná splátka istiny - suma požičaná od banky a mesačné náklady na úrok).

  • Doba ručenia úrokového percenta (fixácia úrokovej sadzby). Nezabúdajte, že po skončení garancie úroku sa splátka upravuje podľa aktuálnej situácie na trhu.

  • Výška prenájmu nehnuteľnosti. Rátajte s tým, že zo začiatku nemusí vždy nájomné pokryť vaše náklady. Pre niektorých klientov je to “nútené sporenie”, ktoré vytvára hodnoty v budúcnosti a stále sa oplatí. Prečo? Lebo výška nájmov vždy rastie v čase a hodnota nehnuteľnosti tiež. Teda časom sa z “núteného sporenia” prepracujete k investícii, ktorá vám generuje mesačne zisk, ktorý cítite aj v peňaženke. Hodnota nehnuteľnosti má tiež má v čase vyššiu hodnotu, pretože majetok viete lepšie predať, ako ste kúpili. Samozrejme, že musíte dodržať investičný horizont.

  • Ostatné povinné poplatky za správu bytu (parkovanie, energie, prerábka, atď.).

Ak vám po týchto parametroch stále príde daný byt či dom ako výhodná investícia, choďte do toho. Na druhej strane, ak si chcete byť úplne istí, prerátajte si to so skúseným finančným poradcom, ktorý to všetko spočíta za vás.

 

Myslite na lokalitu

 

Dôležité je kúpiť nehnuteľnosť v meste, kde rokmi nie je tendencia ku klesaniu počtu obyvateľov. Každú investíciu by sme totižto nemali brať len podľa momentálnych parametrov, ale taktiež s ohľadom na vývoj v budúcnosti. Je teda vhodné sa zamyslieť, či tam bude mať kto bývať, poprípade bude možné to predať o 20 až 30 rokov. Dobrým znakom je stabilný, alebo ešte lepšie, neustále narastajúci počet obyvateľov.

Na túto situáciu sa môžeme pozrieť aj z iného uhla pohľadu - v regiónoch, kde je slabšia konkurencia, je výnosové percento (samotný zisk) vyššie. Toto ale prináša so sebou riziko veľmi nízkeho dopytu v budúcnosti - vyšší výnos je kompenzovaný vyšším rizikom. O slabších a menej atraktívnych lokalitách však odporúčame uvažovať skôr skúsenému investorovi, ktorý vie, čo robí.

Lokalita je však kľúčová aj z hľadiska vás samotných - ideálne je bývať vo vzdialenosti maximálne hodinu autom od bytov, ktoré prenajímate. Každá nehnuteľnosť, hlavne pre začiatočníka investora, vyžaduje istú formu operatívy a neviete jej úplne predchádzať (administratívne úkony, správa, oprava, a pod.). Ak by ste teda kúpili nehnuteľnosť veľmi vzdialenú od vášho bydliska, mohla by vás táto nedostatočná operatíva stáť kopec času a koniec-koncov aj peňazí.

Možné je, samozrejme, všetko. Aj investovanie do finančne príťažlivej nehnuteľnosti v lokalite, v ktorej nebývate. V tomto prípade je ideálne nájsť si spoľahlivých ľudí, ktorí formou rent-managementu budú riadiť všetko za vás a dokonca vám nájdu aj samotných nájomníkov. Ideálne hovoríme o realitnej kancelárii, ktorá má široké portfólio služieb a dlhoročnú prax so skvelými recenziami od zákazníkov. Rent-management sa takisto oplatí, ak sami nemáte dostatok času a odborných vedomostí na celkovú operatívu spojenú s prenajímaním. Ide tak o kvalitnú službu, kedy sa o váš príjem z prenájmu starajú profesionáli.

 

Parametre nehnuteľnosti vhodnej na investíciu z hľadiska lokality:
  • mesto nad 20 000 obyvateľov, ideálne okresné mesto,
  • pracovné príležitosti - ľudia nasledujú prácu a tam, kde jej je dostatok, tam pôjde aj dostatočne veľký dav, čo zabezpečí dopyt po bývaní-prenájme,
  • mestá, kde sa “niečo deje” - kde je akýkoľvek tok čohokoľvek - zábavy, informácií, športu, vzdelania alebo sa tu nachádza univerzita, väčšia kultúrna inštitúcia, podnik či nemocnica. Jednoducho treba brať do úvahy čokoľvek, čo vytvára tok ľudí a potrebu v ňom žiť.

 

Investovanie do nehnuteľnosti a jeho negatíva

 

  • Potrebný najvyšší prvotný vklad spomedzi iných foriem investovania (komodity, akcie, bitcoin, …).
  • Pri schvaľovaní hypotekárneho úveru je potrebný stály príjem a splnené kritériá zo strany banky na vás.
  • Riziko neprispôsobivých nájomníkov a ničenie/ opotrebovanie majetku.
  • Pomalá a neokamžitá návratnosť. Treba dodržať investičný horizont (v prípade okamžitej potreby predaja budete musieť počítať aj s možnosťou čakania).

 

Investovanie do nehnuteľnosti a jeho pozitíva

 

  • Istota návratnosti pri dostatočne dlhom časovom úseku.
  • Pravidelný mesačný príjem z prenajatej nehnuteľnosti.
  • Reálne hmotné vlastnenie majetku.

 

2. Akcie a ETF fondy

 

Akcie a ETF fondy majú jednu spoločnú vlastnosť - investovanie na burze. Hovoríme ale o dvoch rozličných smeroch, z ktorých si môžete vybrať na základe vašich vlastných preferencií a vášho cieľa. Zatiaľ čo investovanie na akciovom trhu je viac premenlivé, ETF fondy vám ponúkajú väčšiu stabilitu, a tým pádom aj bezpečnejšiu voľbu. Určite ale nechceme tvrdiť, že pri ETF  fondoch máte stopercentnú istotu a je to bez rizika. Burza je priamo naviazaná na ekonomickú a politickú situáciu a vie sa tým pádom veľmi rýchlo zmeniť. Aj v tomto prípade sa však vypláca byť trpezliví a s investovaním neprestať, keď sa zdá situácia najhoršia. Práve vtedy totižto nakupujete v rámci trhu veľmi výhodne a neskôr sa vám vaša trpezlivosť krásne zúročí. Z hľadiska investície hovoríme o pravidelnom (najlepšie mesačnom) vklade, ktorého výška je ľubovoľne volená vami.  

Náš tip: Ak chcete vaše investovanie uberať týmto smerom, no zároveň ste úplný začiatočník, mohli by vás zaujať investičné platformy. V dnešnej dobe máte na výber široké spektrum týchto platforiem, ktoré vám vedia vytvoriť investičný plán podľa vašich predstáv a vášho rozpočtu. 

 

3. Investovanie do komodít vs. zlato

 

Najväčším a najznámejším favoritom spomedzi komodít je jednoznačne zlato. Ďalšími obľúbenými komoditami, do ktorých je moderné v dnešnej dobe investovať, sú energie (zemný plyn, ropa, vykurovací olej), kovy (striebro, hliník, platina, paládium), poľnohospodárstvo (kukurica, pšenica, kakao, cukor, bavlna), hospodárske zvieratá a mäso. Tieto komodity sú takisto ďalšou z možností, rozumné je ale vytvoriť si svoje investičné portfólio takým spôsobom, aby sme tomu sami rozumeli, poprípade si našli odbornú výpomoc. Aby sme predišli stratám a nízkym výnosom z investovania do komodít, ideálnou možnosťou je mať vytvorené investičné portfólio z viacerých a kompenzovať tak prípadné zníženie hodnoty jednej z nich.

Na začiatku si povieme niečo málo práve o zlate, ktoré sa nazýva aj bezpečným prístavom spomedzi investovania do komodít, keďže má najistejší a najstabilnejší rast. Nie rovnako, no podobne je to s ostatnými kovmi. Do zlata môžeme investovať nielen v hmotnej podobe, no takisto aj papierovej v rámci indexových fondov alebo zlatých certifikátov. V prípade hmotnej verzie treba myslieť aj na miesto, kde budete zlato uchovávať (napríklad malý domáci trezor). Zlato sa z tohto uhla pohľadu javí ako veľmi univerzálny a konzervatívny spôsob investície.

Náš tip: Ak investičné zlato nakupujete v konkrétnej spoločnosti, preverte si, či garantujú aj prípadný spätný výkup. Predídete tak zbytočným rizikám v budúcnosti.

Naproti zlatu a kovom sa nám investovanie do energetických a poľnohospodárskych komodít môže zdať o niečo viac rizikové. Výnosy sú totižto späté s ekonomickou, politickou aj klimatickou situáciou vo svete a takisto so samotným dopytom po nich. Každopádne z hľadiska dlhodobého horizontu je aj tento typ výnosný. Je však vhodné vedieť sa v daných oblastiach pohybovať a priebežne sledovať vývoj svetovej ekonomiky.

Na záver pokladáme za dôležité podotknúť, že neexistuje jeden jediný ideálny spôsob investovania. Celková stratégia, akú zvolíte, je priamo naviazaná na čas, množstvo financií, očakávaní, či vášho spôsobu myslenia. Pre všetkých klientov je ale vhodné investície rozdeliť do viacerých segmentov a mať tak vytvorené investičné portfólio z nehnuteľností, komodít, akcií a ETF fondov. Len pri správnom rozložení investícií, dokážu mať klienti stabilný rast hodnoty portfólia. 

 

ČASTÉ OTÁZKY

 

Keď viem, že niečo funguje, oplatí sa staviť všetko na 100% alebo je vhodná diverzifikácia investícií?

 

Vhodné je vložiť väčšinu svojich financií do spôsobu investovania, ktorému rozumiete a je vám to blízke. Mali by ste mať o ňom prehľad a snažiť sa stále posúvať svoje vedomosti ďalej. Takisto však nie je úplne múdre staviť všetko na jednu kartu a diverzifikácia je viac ako potrebná. Najdôležitejšie je v každom prípade s investovaním začať, pretože ako hovoria veľkí investori, “najhoršie je neinvestovať vôbec”.

 

Čo keď je investícia na mňa príliš pomalá?

 

Trpezlivosť v tomto prípade neprináša len ruže ale aj samotné peniaze. Investícia by z dlhodobého hľadiska mala byť nudná. Niekedy nevidíme posun rýchlo. Nemyslíme tým však prioritne nehnuteľnosti, ale skôr investovanie do akcií, fondov a podobne. V momente, kedy strácate pocit, že nevidíte žiadne výsledky, skúste vydržať a nestrácať konzistenciu. Tá je pri zúročovaní vašich vkladov absolútne kľúčová. Kľúčom je teda začať čo najskôr a držať čo najdlhšie. Bavíme sa o horizonte rokov, najlepšie desiatok rokov.
 
 
Zdroj img: https://www.kindpng.com/

Ďalej sa dozviete...

Buďte medzi prvými

Spoznajte nové nehnuteľnosti hneď ako budú dostupné. Zašleme ich na váš mail a vy nezmeškáte tú vašu!

Viac informácií