Koľko stojí oplotenie domu?

14.06.2021

Staviate si svoj vytúžený dom snov a chcete, aby bolo všetko perfektné? Váš cieľ je možno jednoduchší, ako si myslíte. Základom je mať detailný plán, ktorého sa budete po celý čas držať. Okrem samotnej stavby je nutné myslieť aj na jej okolie. Priateľské a dokonale pohodlné prostredie vám doladí oplotenie pozemku.

Niekomu sa to možno zdá ako nepodstatný detail, ale práve ploty, brány vedia celkový dojem krásne dotvoriť, no taktiež aj celkom skaziť. Pri výbere si vopred premyslite, aký charakter vášmu oploteniu chcete dať, či vám ide o absolútne súkromie alebo čisto o estetiku. Zároveň si detailne obzrite okolie, aby ste s ním ladili. Architektúru ulice, mesta či dediny tiež nie je správne úplne odignorovať. Predtým, ako so samotnou realizáciou oplotenia začnete, určite zvážte všetky možné varianty, no taktiež samotnú potrebu plotu. Ako sa predsa hovorí, menej je niekedy viac a možno práve vy ste ten prípad, kedy oplotenie vôbec netreba. Ak ste sa ale už pre oplotenie rozhodli, poďme sa spolu pozrieť, koľko vás bude stáť.

Cena sa odvíja od viacerých podstatných faktorov, akými sú materiál oplotenia, výška plotu, či obvod pozemku.

Druhy oplotenia

V dnešnej dobe skutočne je z čoho vyberať. Medzi klasické typy plotov radíme najmä: živé ploty, betónové ploty, drôtené oplotenie, drevený plot, gabiónové ploty, kované ploty, tkané ploty, plastové ploty a podobne. Záleží čisto len na vašich preferenciách a rozpočte. Pred finálnym rozhodnutím si uvedomte, že podstatnú rolu nehrá len samotný materiál plotu, no taktiež aj jeho masívnosť (výška). Bežne sa stretneme s plotmi vysokými 1-2 metre. Ak je pre vás dôležité absolútne súkromie, vhodná výška plotu je okolo 1,8 m.

Na čo všetko treba myslieť pri oplotení

  1. Na začiatku si určite preverte, aby ste nezasiahli do cudzieho pozemku. V tomto prípade odporúčame zadovážiť si geodetické zameranie, ktoré stanovuje presné hranice a práva na majetok.
  2. Ďalším krokom pre vás bude uvažovanie nad typom oplotenia a vhodným materiálom.
  3. Následne si premyslite výšku plotu.
  4. Nezabudnite tiež na všetky ostatné prostriedky nevyhnutné pre samotný plot: stĺpiky na plot, spojovací materiál (šróby, kovanie, viazací drôt), náter dreva (ošetrenie). Doplnkovými časťami oplotenia sú bránka a brána. Brána by mala byť aspoň 0,9 m široká (kvôli praktickosti a pohodlnému prechádzaniu) a zároveň minimálne rovnako tak vysoká kvôli vizuálnej bariére.
  5. Ak je pre vás kľúčová práve cena, pri výstavbe oplotenia uprednostnite svojpomocné práce pred profesionálnou firmou len v prípade, že vaše zručnosti zodpovedajú vašim predstavám na vysnívané oplotenie. V inom prípade by sa mohli náklady vyšplhať na vyššiu sumu a dokonca vám ubrať aj vzácny čas. Odporúčame staviť na istotu a zveriť sa do rúk odborníkom.

Cena oplotenia

Vzorový príklad
Keďže je cena plotov veľmi rôznorodá, jednotlivé typy budeme uvádzať na konkrétnom prípade: Pozemok v rozmeroch 1 000 m² (20x50m) s obvodom 140 m a výškou oplotenia 1,5 m.
 
Drevený plot cena
Obľúbeným dreveným oplotením sú práve plotové latky. Pred výpočtom ceny si ujasnite výšku plotu a taktiež medzery medzi jednotlivými latkami. Podľa toho si budete vedieť presne vypočítať počet potrebných kusov. Ďalším dôležitým faktorom je materiál dreva. Medzi najkvalitnejšie materiály patrí červený smrek, sibírsky smrekovec a agát. V tomto prípade však treba rátať aj s podstatne vyššou cenou.

Jednou z lacnejších variant, no stále kvalitných drevených latiek, sú smrekové latky. Počítať budeme s pozemkom v obvode 140 m a výškou oplotenia 1,5 m. Pri slovenských firmách nájdete rôzne ceny, tie najnižšie sa pohybujú okolo 1,50 € za bežný meter. V tomto prípade by vás cena drevených lát vyšla zhruba 3 200 € + cena za ostatný materiál od 100 € vyššie. Vrchná hranica sa môže vyšplhať až 10 násobne pri najkvalitnejších typoch dreva. Všetky tieto ceny sú vypočítané z aktuálnej situácie, no drevo ide neustále hore. Ak ste teda rozhodnutý práve pre drevené oplotenie, nakúpte si materiál čo najskôr.

Výhody a nevýhody materiálov si premyslite hneď na začiatku, od typu dreva sa odrazí aj celková cena oplotenia

          Výhody a nevýhody materiálov si premyslite hneď na začiatku, od typu dreva sa odrazí aj celková cena oplotenia

 
Betónový plot cena
Tento typ oplotenia má množstvo výhod, no zároveň aj negatívnych aspektov. Veľkou výhodou betónových plotov je ich odolnosť voči klimatickým podmienkam a tiež ich mrazuvzdorné vlastnosti. Dokážu vám zabezpečiť dokonalé súkromie a kľud od zvedavých okoloidúcich i susedov. Nevýhodou je naopak prílišná separácia od okolitého prostredia. Vyžaruje z nich chlad a odmeranosť. Aj v danom prípade však hrá podstatnú rolu mohutnosť samotného oplotenia. Pri tomto type oplotenia treba rátať s podstatne vyššou cenou. Pri pozemku s obvodom 140 m vás betónový plot bude stáť zhruba 5 800 €.
 

Pozitívom betónových plotov je ich odolnosť voči klimatickým podmienkam a tiež ich mrazuvzdorné vlastnosti

                       Pozitívom betónových plotov je ich odolnosť voči klimatickým podmienkam a tiež ich mrazuvzdorné vlastnosti

 
Živý plot cena
Ekologický, estetický, jednoduchý. Aj týmito tromi slovami by sme mohli opísať charakter živého plotu. Za jeho výhody považujeme v prvom rade vytváranie príjemnej susedskej atmosféry, či uvoľňovanie kyslíka do ovzdušia. Ak sa však rozhodnete pre tento typ oplotenia, počítajte s prácou navyše. Zastrihávanie je totiž bežná aktivita, ktorá je pri živom plote nevyhnutná.
Veľmi obľúbenou variantou je červienka živý plot, ktorá si vás na prvý pohľad získa svojimi okrasnými červenými kvetmi. Táto voľba však jednoznačne nie je pre každého. Najčastejšie využívanou drevinou na Slovensku je tuja západná. V tomto prípade však hovoríme o mohutnom oplotení, keďže tuja narastá do výšky 4-6m. Veľkosť si však, samozrejme, určujete sami zastrihávaním. Pri pozemku s obvodom 140 m budeme potrebovať 280 kusov tuje. Živý plot by vás v tomto prípade vyšiel približne 800 €. Pri voľbe drahšieho typu dreviny sa cena môže vyšplhať až na 2 500 €.

 

Oplotenie z pletiva
Plotové pletivo sa považuje za jednu z najlacnejších variant oplotenia. Najznámejšími druhmi sú 4-hranné pletivá, zvárané pletivá, či zvárané panely. Cena klasického pletiva vo výške 150 cm pre pozemok s rozmermi 20x50m spolu s bránkou a všetkým materiálom vychádza na približne 2 200 €. Pri vyššej kvalite cena stúpne zhruba o 100 €. Ak chcete k štandardnému oploteniu pridať bránu, počítajte s ďalšími výdavkami navyše (cca 250 €).
 

V prípade, že potrebujete oplotiť väčšiu časť pozemku, v čo najkratšom časovom intervale a za lacno, plotové pletivo je riešením

   V prípade, že potrebujete oplotiť väčšiu časť pozemku, v čo najkratšom časovom intervale a za lacno, plotové pletivo je riešením

 

Ak ešte stále nie ste definitívne rozhodnutí pre oplotenie, radíme vám zvážiť všetky možnosti a dobre si premyslieť, či je plot vo vašom prípade nevyhnutný. Pokiaľ bývate pri ceste a máte deti, či domácich miláčikov, určite ho odporúčame. Pozemok s rodinným domom, kde je naokolo len roztrúsené susedstvo, oplotenie naopak vôbec nemusí mať, taktiež v záhradkárskej oblasti. Ušetrené peniaze viete následne využiť na potrebnejšie veci. Rozmýšľajte tiež zodpovedne k životnému prostrediu a charakteru mesta. Aj váš dom je predsa súčasťou väčšieho celku.

Často kladené otázky:

Pozemok s oplotením či bez oplotenia?
Pri definitívnom závere si detailne obzrite susedské prostredie, ale aj celkový charakter obytnej štvrte. Pokiaľ bývate v osamotenej oblasti, oplotenie vôbec nemusí byť nutné. Ak naopak bývate pri hlavnej ceste, akýkoľvek druh plota považujeme za nevyhnutnosť. Jednotlivý materiál taktiež vyberajte s dôrazom na okolie ale aj cieľ, s ktorým ho staviate.

 

Aká je ideálna výška plota?
Ak má byť hlavnou úlohou oplotenia ochrana a súkromie, radíme vyberať výšku od 1,8 m vyššie. Pre vytvorenie priateľského prostredia a dotvorenia celkového dojmu sa stačí pohybovať niekde okolo 1,2 metra. Najčastejšia výška oplotenia je 1,5 metra.

 

Postaviť si plot svojpomocne či sa zveriť do rúk profesionálom?
Je vašou prioritou pohodlie alebo šetrenie? Pri svojpomocnej stavbe oplotenia možno ušetríte nejaké tie drobné. Pri profesionáloch si však môžete byť istí stopercentne odvedenou prácou, ktorá vydrží dlhší čas. Zároveň máte na výsledný produkt niekoľkoročnú záruku.

Ďalej sa dozviete...

Buďte medzi prvými

Spoznajte nové nehnuteľnosti hneď ako budú dostupné. Zašleme ich na váš mail a vy nezmeškáte tú vašu!

Viac informácií