Investícia do zlata

09.05.2025

Zlato a nehnuteľnosti. Dve stabilné kotvy v nestabilných časoch. V dnešnej dynamickej dobe sa čoraz viac ľudí obracia k aktívam, ktoré majú dlhodobú hodnotu, stabilitu a dôveru. V realitách to vidíme denne. Klienti hľadajú bezpečné útočiská pre svoj kapitál. Popri nehnuteľnostiach sa čoraz častejšie vynára ďalšia historicky osvedčená forma investície, zlato. Dnes si teda viac posvietime práve na výhody a možnosti investovania do zlata.

 

Prečo investovať do zlata?

 

Zlato je ideálny partner k investičnému portfóliu:

  • jeho hodnota historicky rastie,
  • dá sa rýchlo speňažiť v prípade potreby,
  • reaguje odlišne na ekonomické cykly, čo posilňuje finančnú stabilitu investora.
 

Výhody

 

Zlato je teda ideálnym doplnkom k realitám – najmä v časoch, keď trh kolíše alebo čakáme na vhodnú príležitosť na kúpu ďalšej nehnuteľnosti. Dôkazom sú aj samotné banky, ktoré držia istú časť (v priemere okolo 10%) svojich financií práve v zlate. Rovnako ako štáty po celom svete, kde zlato tvorí od 5% až do 75% z celkového investičného portfólia. Poďme sa preto pozrieť na reálne dôvody, prečo sa na zlato spoliehajú aj finanční odborníci.

 

1. Ochrana pred infláciou (zlato uchováva hodnotu)

 

Rovnako ako dobre kúpená nehnuteľnosť, aj zlato sa dlhodobo považuje za ochrancu hodnoty peňazí. Počas ekonomických kríz a inflácie má tendenciu rásť, zatiaľ čo iné aktíva vykazujú opak. Nárast síce nie je rapídny, ale zato veľmi stabilný. Keď by sme si mali porovnať zlato s investovaním do akcií, môžeme v tom istom čase očakávať menšie stúpanie na hodnote, no zároveň sa na dané stúpanie stále vieme spoľahnúť.

Náš tip: Ako sme už vyššie spomínali, kľúč k správnemu investovaniu je práve diverzifikácia. Zlato by teda malo tvoriť ďalší diel do skladačky vášho portfólia, v ktorom sa mimo neho (v ideálnom prípade) budú nachádzať aj akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti a iné.

 

2. Vysoká likvidita (rýchla hotovosť, keď ju potrebujete)

 

Nehnuteľnosť je výborná investícia, ale nie vždy ju dokážete predať okamžite. Zlato naopak:

  • môžete premeniť na peniaze prakticky “v sekunde”,
  • je obchodovateľné globálne (po celom svete) a kedykoľvek,
  • funguje ako krízová rezerva pri výpadkoch príjmu alebo výhodnej realitnej príležitosti.

 

Náš tip: Je to výborný nástroj na vykrývanie medzier v cash flow. Ak máte napríklad  investičnú nehnuteľnosť, ktorá istý čas nezarába (hľadanie nájomcu, nevyplatený nájom, zvýšenie mesačnej splátky banke), prípadné straty si dorovnáte práve na zisku zo zhodnoteného zlata.

 

3. Reálna, hmatateľná hodnota

 

Investovanie do zlata nie je žiadna abstrakcia. Rovnako ako dom či byt, aj zlatú tehličku či mincu môžete fyzicky vlastniť, uchovať, zdediť či darovať:

  • fyzické zlato nepodlieha žiadnym kyberútokom,
  • má silnú emocionálnu aj historickú hodnotu,
  • je nezávislé od bánk a vládnych zásahov. Rovnako tak je investičné zlato oslobodené od DPH. Toto oslobodenie sa vzťahuje na: predaj a dovoz investičného zlata v SR a tiež nadobudnutie investičného zlata z členských štátov EÚ. Takto zákon dovoľuje, aby zákazníci investovali do zlata bez ďalších daňových povinností, čo ho robí obzvlášť výhodným investičným produktom.

 

4. Ideálny most medzi investíciami

 

Nie každý má vždy ideálne podmienky na kúpu nehnuteľnosti. Ceny, úrokové sadzby alebo osobná situácia môžu rozhodovanie posunúť. V takých obdobiach môže byť zlato:

  • medzikrok medzi predajom a novou kúpou,
  • krátkodobé bezpečné úložisko kapitálu,
  • likvidný nástroj, ktorý čaká na svoju príležitosť.

Náš tip: Ak ste investor, ktorý uvažuje v horizonte 5, 10 či 30 rokov, kombinácia realít a zlata vám môže poskytnúť stabilitu, rast aj flexibilitu. Nehnuteľnosti budujú hodnotu a cashflow, zlato zabezpečuje istotu, likviditu a krízový potenciál.

Vo svete financií hovoríme: "Investujte tam, kde sa cítite bezpečne." A zlato je presne tým istým typom bezpečia, aký ponúka kvalitná nehnuteľnosť, len v inom formáte.

 

Ako začať investovať do zlata?

 

Tu sú konkrétne kroky.

 

1. Definujte cieľ investície

 

Premýšľajte, na čo má zlato v portfóliu slúžiť.

  • Rezerva na horšie časy?
  • Most medzi predajom jednej a kúpou druhej nehnuteľnosti?
  • Dlhodobé uchovanie hodnoty pre deti?

 

2. Vyberte si formu zlata

 
  • Fyzické zlato (tehličky, mince)

Pre stabilitu odporúčame mať aspoň časť portfólia vo fyzickom zlate a uchovávať ho doma. Takto ho viete v krajnom prípade okamžite zbaliť so sebou a kdekoľvek na svete speňažiť. Bezpečnosť je však kľúčová súčasť zlatého investovania - zaistite si pri domácom skladovaní kvalitný trezor.

  • Investičné zlaté sporenie

 Pravidelné nákupy po malých čiastkach, ideálne pre postupné budovanie rezervy.

  • ETF fondy a digitálne zlato

 Obchodovateľné cez burzu, vhodné pre technologicky zdatnejších investorov.

 

Pozor: Nie je zlato ako zlato. To, čo kupujeme v podobe šperkov, zväčša nie je čistý kov a nepovažuje sa za investičné zlato. Rovnako tak je v budúcnosti oveľa ťažšie vymeniteľné ako napríklad zlatá minca alebo tehlička.

 

3. Nakupujte len od overených predajcov

 

Investujte len cez certifikovaných a transparentných predajcov. Spoľahlivá firma by mala byť finančne stabilná so správnym cashflowom, aby v prípade náhlej žiadosti o odkup mala k tomu dostatočné finančné prostriedky.

Ďalšie charakteristiky, ktoré musia byť samozrejmosťou

  • Poskytovať zlaté tehličky s certifikátom pravosti. Čo sa týka zlatých mincí, tie sú obvykle tak unikátne (váha, spracovanie), že si nevyžadujú žiaden certifkát.
  • Umožniť osobné prevzatie alebo bezpečné skladovanie v trezore (za skladovanie si však predajcovia zväčša účtujú poplatky). 
  • Mať referencie a históriu.
 

Pred výberom predajcu si overte, či spoločnosť, ktorá garantuje spätný výkup, nemá žiadne vstupné ani výstupné poplatky, ktoré vedia pri konečnom výkupe hodnotu zlata vo veľkom ovplyvniť. Zároveň je dôležité pri spoločnosti zistiť cenu nákupu (hodnota za jednu mincu/tehličku), ktorá by mala byť presne stanovená a definovaná, od čoho sa odvíja. Tak si môžete byť istí, za koľko nakupujete. Zároveň je to dôležité pri následnom odkúpení, kde budete poznať hodnotu, ktorá sa v jednotlivých spoločnostiach môže meniť.

 

4. Začnite postupne

 

Zlato nie je len pre milionárov – je to nástroj pre každého s cieľom zachovať a posilniť hodnotu svojho majetku. Nemusíte sa preto báť, že je nutné hneď kupovať kilo zlata. Už od cca 50–100 € si viete založiť sporenie. Ak by ste sa rozhodli pre investovanie do hmotného zlata, ktoré budete vlastniť doma, odporúčame zlaté mince, na ktoré si viete našetriť oveľa skôr, ako na zlatú tehličku.

 

5. Diverzifikujte a udržiavajte rovnováhu

 

Tak ako pri nehnuteľnostiach, netreba vsádzať všetko na jednu kartu.

  • Ideálny podiel zlata v portfóliu je 5–15 %.
  • Zlato dobre dopĺňa investície do nehnuteľnosti alebo ju dočasne nahrádza v prípade, že nedisponujete dostatočnými financiami na jej kúpu
  • Raz za čas si portfólio skontrolujte a upravte podľa aktuálnych cieľov, poprípade sa zverte do rúk odborníkov.
 

Investovanie do zlata môže byť popri nehnuteľnostiam ďalším pilierom stability. Poskytne vám rezervu, likviditu aj istotu – vlastnosti, ktoré moderný investor potrebuje. V investovaní však platí jedno veľmi známe pravidlo:

“Každý deň, čo ste svoje peniaze neinvestovali, prichádzate o ich hodnotu.”

Najlepšie je teda hlavne začať a postupne svoje investičné portfólio meniť podľa súčasnej situácie. Chcete investovať do zlata? Bezplatné poradenstvo a sprostredkovanie nájdete u nás.

 

Zdroj obrázka: goldenoaktrust.sk

Ďalej sa dozviete...

Buďte medzi prvými

Spoznajte nové nehnuteľnosti hneď ako budú dostupné. Zašleme ich na váš mail a vy nezmeškáte tú vašu!

Viac informácií